Kırışıklıklar için botoks mu? Dolgu mu?

Bu sorunun cevabını tam olarak verebilmemiz için önce bu iki maddenin etki mekanizmalarını tam olarak anlamamız gerekir.

Botoks, kas ile sinir arasında asetilkolin maddesinin salınımını engelleyerek kasılmayı belirli bir süreliğine bloke eder. Bu şekilde kas yaklaşık 4 ile 6 ay süreyle tam olarak kasılamaz. Mimik hareketlerimiz, kas kasılmaları ile oluştuğu için hareketlerin kısıtlanması, ince kırışıklıkların oluşumunu engeller.

Dolgu maddeleri ise adı üzerinde çökük olan bölgelerin doldurulması için kullanılmaktadır. Vücudumuzda normalde de bulunan hyalüronik asit ya da yağ hücreleri dolgu için en uygun maddelerdir. Hyalüronik asit dolguları kullanıma hazır olarak enjektörün içinde medikal firmalar tarafından temin edilirken, yağ dolguları liposuction yöntemi ile vücudun belli bölümlerinden alınmaktadır. Her iki dolgunun birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları vardır.

Hyalüronik asit dolguları, operasyona gerek olmaksızın kullanıma hazır olarak elimizde bulunur. 2-3 dakikalık bir işlemle çökük olan bölgelere rahatlıkla uygulanabilmekte ve işlem sonrası sosyal hayata hemen dönülebilmektedir. Kalıcılığı ortalama 9-12 ay olup, süre sonunda %90-100’ü emilmektedir.

Yağ dolguları, steril ameliyathane şartlarında yağın fazla olduğu vücut bölgelerinden kanüller aracılığıyla alınmaktadır. Elde edilen yağ, belirli miktarlarda çökük olan yerlere verilebilmektedir. Ortalama kalıcılığı bir senedir. Bu sürenin sonunda %30’u ömür boyu kalabilmektedir. Birkaç yıl ara ile yapılacak seanslarla bu oranı artırmak mümkündür.

Özetlemem gerekirse kas hareketlerini durdurabildiğimiz alın, kaş ortası, kaz ayağı, dudak çevresi, boyun gibi bölgelerde ince kırışıklıklar var ise botoks ilk tercih olmalıdır. Bu bölgelerdeki derin kırışıklarda ise botoks ile kas hareketlerini durdurduktan sonra yapılacak dolgularla etkin bir sonuç alınabilmektir. Kas hareketlerini durduramadığımız burundan dudak kenarına uzanan bölgede veya dudak altı derin çöküklüklerinde dolgu maddeleri ilk tercihimizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat