PRP (Platelet-rich plasma – trombosit zengini plazma) Nedir?

PRP, kök hücreler yoluyla ciltte kollajen ve elastin üretimi yapan fibroblastları uyarmak için, trombosit açısından zengin plazmanın cilde ya da saç derisine enjeksiyon yoluyla verilmesidir.

PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

Prp uygulaması kişinin kendi kanıyla hazırlanmaktadır. Uygulama öncesi hastadan alınan kan, bu amaçla geliştirilmiş özel tüpler vasıtasıyla santrifüj edilerek trombosit plazması elde edilir. Cilde uygulama yapılacaksa anestezik krem sürülerek cilt uyuşturulur. Santrifüj sonrasında elde edilen plazma fraksiyonları arasından PRP kısmı ayrıştırılarak, cilde ya da saçlı deriye ince iğneler yoluyla enjekte edilir. Tüm süreç ortalama 15-20 dakika sürer. PRP içerisindeki trombosit ve büyüme faktörlerinin konsantrasyonu normal kandan %600 kadar fazladır.

PRP Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

  • -Cildin doğal nemini korur ve cilde parlaklık kazandırır.
  • -Cilt kalitesi ve görünümünde önemli düzelmeler sağlar.
  • -Kolajen üretimini artırarak yüz, boyun ve dekolte bölgesindeki ince çizgi ve kırışıklıkların azalmasını sağlar.
  • -Akne izlerinin ve cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olur.
  • -Saç PRP’si, saç dökülmesini yavaşlatır ve yeniden büyümeyi uyarır.

PRP Kaç Seans Uygulanır?

Maksimum sonucu elde etmek için 15 gün aralıklarla, 3-4 seans PRP uygulaması yapılmalıdır. Her yıl bu işlemi tekrarlayan kişilerin ciltlerinde kalıcı bir parlama, canlılık ve düzelme olur.

PRP Uygulamasının Yan Etkisi Var Mıdır?

Gerekli hijyen koşullarına uyularak, deneyimli bir uzman tarafından uygulandığında hiçbir yan etkisi yoktur. Kullanılan PRP kişinin kendi kanından elde edildiği için alerjik reaksiyon görülmez. Uygulama sonrası ciltte kızarıklık, ödem, kaşıntı, morarma veya geçici hassasiyet görülebilir. Bunlar kısa sürede ve kendiliğinden geçer.

PRP Kimlere Uygulanmaz?

Hamileler, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kanser öyküsü veya kan hastalığı olanlar için PRP işlemi uygun değildir.

PRP Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

PRP uygulamasından hemen sonra kişi özel yaşamına dönebilir. İşlemden sonraki birkaç gün boyunca cilt iyice nemlendirilmeli ve 24 saat boyunca makyaj yapılmamalıdır. Ayrıca PRP yapıldığı gün sıcak duş alınmamalı ve güneşe çıkarken güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Open chat