LIPOSUCTION – YAĞ ALDIRMA

Vücuttaki bölgesel olarak fazla olan yağların cerrahi olarak kanüllerle çekilmesi işlemine liposuction denir. Bölgesel yağ dağılımının fazla olduğu koşullarda etkin bir yöntem olup, kesinlikle kilo verme işlemi olarak görülmemelidir. Liposuction yöntemi mutlaka hastane ortamında steril şartlarda ve plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Özellikle hormonal ve genetik farklılıklar nedeniyle her insanda çeşitli bölgelerde yağ depolanmasında farklılık görülmektedir. Kadınlarda bu bölgeler karın, kalça, basen, uyluk iç ve dış yüzleri, erkeklerde ise karın bölgesidir. Egzersiz ve diyet ile bu bölgelerde ciddi bir küçülme olmaz, bu yüzden en uygun liposuction adayları özellikle bu bölgelerde yağ dağılımı fazla olan hastalardır.

Liposuction Sonrası Ciltte Sarkma Olur mu?

Liposuction yöntemi ile yağ dokuları uzaklaştırıldıktan sonra ciltte sarkma azda olsa gözlenebilir. Cilt gerginliği ve elastisitesinin iyi olması ameliyat sonrası hızlı bir toparlanma sağlar. Karın, uyluk ve kol bölgesinde yağla beraber ciltte de fazlalık mevcut ise o zaman germe işlemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Liposuction hangi bölgelerde etkili olur?

– Karın ve sırt bölgesi

– Diz iç ve dış kısımları

– Kalça

– Kollar

– Uyluk iç ve dış yüzleri

– Meme

– Boyun (gıdı ve çene altı bölgesi)

– Bacak

Liposuction’da Cerrahi nasıl uygulanır?

Ameliyat öncesi işlem uygulanacak alanlar belirlenir ve çizim uygulanır. Alanın genişliğine göre lokal yada genel anestezi kullanılabilir. Tek seansta birden fazla alana liposuction yapılabilir. Bölgelere ulaşmak için birkaç adet 0.5 cm’lik kesiler yapılır. Bu kesilerden kanüller veya enjektörler yardımı ile kanamayı ve ameliyat sonrası oluşabilecek ağrıyı azaltacak özel bir sıvı verilir. Belirli süre bekledikten sonra negatif basınç sistemine bağlı farklı kanüller yardımı ile yumuşamış yağ dokuları uzaklaştırılır. Kesiler birer dikiş ile kapatılır, ameliyat sonrası kanama ve ödemi azaltacak özel bir korse giydirilerek operasyona son verilir.

 Liposuction Ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ağrı genellikle ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınabilmektedir. Hastalar uygulanan anestezi şekline göre ameliyattan 1-6 saat sonra hastaneden ayrılabilmektedir. Korseyi yaklaşık 1 ay kullanması, şeklin muhafazası ve ödemin çabuk gerilemesi açısından önemlidir. İşe dönüş genellikle lokal müdahalelerde 1-2 gün sonra, geniş bölgelerde ise 1 hafta sonra olmaktadır. İşlem sonrası bazı bölgelerde morluklar oluşabilmekte o da 1-2 hafta sonra geçmektedir. Ödemin tam olarak gerilemesi 1 ayı bulmaktadır, liposuction işleminin sonucu tam olarak 2-3 ay sonra ortaya çıkmaktadır.

Her ameliyatın kendine göre birtakım riskleri olmasına karşın liposuction hastane koşullarında yapılması gereken bir ameliyattır. Buna dikkat edilmezse enfeksiyon, kanama, ağrı oluşma ihtimali oldukça yükselecektir. Oluşabilecek en ciddi komplikasyon yağların damar tıkanıklığına yol açmasına neden olan yağ embolisidir. Geçmiş yıllarda daha sık karşılaşılan bu sorunun ortadan kaldırılması için uygulama yapılacak alanlara özel hazırlanmış sıvılar verilmektedir

Liposuction sonrası tekrar aynı bölgelerde yağ oluşur mu?

Yağ hücrelerinin miktarı sabittir. Kilo aldığımızda bu hücreler genişlemekte kilo verdiğimizde büzüşmektedir. Bu işlem sonrası yağ hücrelerinin bir kısmı ortamdan uzaklaştırıldığı için kilomuza dikkat ettiğimiz sürece aynı bölgelerde yağ artışı olmamaktadır.

 Lazer liposuction’ın farkı nedir?

Lazer liposuction yönteminde özel hazırlanmış sıvı verildikten sonra lazer ışını, fiberoptik prob vasıtası ile yağ hücrelerine uygulanır ve yağ hücrelerinin yumuşaması ve erimesi sağlanır. Bu yöntem ile hem yağ hücre miktarı azalır hem de cillte gerginlik, sıkılık daha hızlı oluşur. Klasik yöntem ile karşılaştırıldığında kanama ve ödem oldukça minimaldir. Morarma hiç olmaz ya da çok az olur. İyileşme çok hızlı gerçekleşir.

Lazer lipoliz tedavisi nedir?

Bölgesel olarak yağ fazlalığı olan hastalarda lokal anestezi ile liposuction yöntemi yapılmadan lazer lipoliz ile yağlar yok edilebilir. Liposuctiondan farkı yağların aspire edilmemesi, kendiliğinden emilmeye bırakılmasıdır. Genelde tek seans yeterli olmakla birlikte uygulanacak bölgeye göre seans sayıları değişebilir. 2-3 ay aralarla seanslar uygulanabilir. Lipoliz sonrası hastalar hemen işe dönebilir.

Lazer lipoliz aynı zamanda ‘’Hiperhidrosis’’ yani aşırı koltukaltı terlemesi durumlarında etkili olup kalıcı bir çözüm sunar.

Open chat