Genital bölgelerdeki doğumsal ya da sonradan oluşmuş deformasyonlar kişileri mutsuz edebilir, kişilerin kendi özel yaşamlarında özgüvensizlik ve psikolojik sorunlar yaşamalarına neden olabilir.

Genital bölge estetiği (vajina estetiği), vajinanın dış üçte birini oluşturan orgazmik alan, iç ve dış dudaklar, vajina içinin genişliği ve perineal bölge denilen bu alandaki pubis vajina üstündeki bölge ve bacak içlerindeki aşırı yağ birikmelerinin cerrahi olarak yeniden düzenlenmesini kapsamaktadır.

Genital bölge sorunları yapısal olarak veya doğum sonrası deformasyonları, aşırı kilo değişikleri, yaşlanmaya bağlı sebepler sonucu oluşabilmektedir. Kadın genital bölgesi için ideal olan görünüm; iç dudakların dış dudaklar tarafından hafifçe örtülmüş ve simetrik olmasıdır. Vajinal kanal dar ve sıkılığı sağlayacak derece güçlü olmalıdır. Normal doğum fizyolojik bir olay olmakla beraber genital bölgede ciddi deformasyonlara neden olabilmektedir.

En sık görülen problem iç dudakların aşırı büyük ve dışa doğru sarkmış görünümüdür. Bu durum iç koyu kahverengi ve kuru bir görünüme sebep olur.. Bu duruma en çok normal doğum ve yapısal özellikler sebep olur. İç dudakların büyük ve açık olması vajinal enfeksiyonlar için yatkınlığa neden olur. İç dudaklar basit bir operasyonla normal boyutuna getirebilir. İç dudaklara ait diğer bir problem ise asimetrik olmasıdır. Bu gibi durumlarda iç dudaklar simetrik hale getirilir. Dış dudakların normalden büyük olması durumunda, yapılacak basit bir müdahale ile normal boyuta getirilir. Dış dudakların dolgunluğunu yitirmesi durumunda yağ enjeksiyonu ya da hazır dolgu uygulamaları kullanılır.

Vajinal kanalda normal doğum eylemi sonrası genişleme ve etraf kaslarda da yırtılmalar oluşmuşsa, vajinoplasti operasyonu yapılır. Vajinoplasti genişlemiş vajinal kanal daraltılır, gevşemiş ve yırtılmış vajen etrafındaki kaslar onarılarak eski sıkılığına kavuşturulur.

Genital bölgenin koyulaşması diğer bir problemdir. Lazer ve peeling uygulamaları ile bölgenin görünümü kazanması sağlanır.
Epizyotomi ise hastanede yapılan normal doğumların hepsinde uygulanan bir yöntemdir. Epizyotomi kesinin yapıldığı vajen girişinin yan duvarındaki alanda nedbe dokusu oluşmasına sebep olabilir. Bu bölgede hassasiyet ve ağrı olabilir. Bu problemin tedavisi o bölgenin cerrahi olarak düzeltilmesidir. Ayrıca vajen girişinde de mukoza yırtıkları ve düzensizlikler olabilir. Bu sorunlarda estetik müdahale ile düzeltilebilir.

Kadın genital bölge estetiği için en sık uygulanan işlemler;
İç dudakların küçültülmesi,
Dış dudakların küçültülmesi,
Dudak asimetrilerinin düzeltilmesi,
Dış dudakların dolgunlaştırılması,
Vajinal kanalın daraltılması,
Genital bölge renginin açılması,
Epizyotomi skarının düzeltilmesidir.

Kadın genital bölgesine yapılacak estetik cerrahi işlemeler ile kişiye rahatsızlık veren sorunlar giderilerek kişinin kendisini özgüvenli ve rahat hissetmesini sağlamak amaçlanmaktadır.

Open chat