KULAK ESTETİĞİ (OTOPLASTY)

Genellikle genetik etkenlerden dolayı oluşan kepçe kulak deformitesi, kepçe kulak ameliyatı ile giderilebilmektedir. Yüzün estetik görüntüsünü tamamlayan kulakların deformitesi kişilerde psikolojik sorunlara yol açar. Çocuklar bu sorunları fazlaca yaşamaktadır; bu nedenle kulağın kıkırdaklarının gelişimini tamamladığı 5-6 yaşından sonra kepçe kulak estetiği ile bu sorun kalıcı olarak çözümlenebilmektedir.

Kepçe kulak problemi hangi dönemde başlar?

Kepçe kulak deformitesi bebek anne karnındayken oluşur, bu deformite yeni doğanlarda ilk 72 saat içinde müdahale edilebilirse, düzelme sağlanabilir. Bu süreçte bebeklerin kulak kıkırdakları yumuşak bir kıvamda olur ve kullanılacak teller ve bantlarla kulakların kepçe kulak olarak kalması engellenebilir. Bu süreçte müdahale edilmeyen bebekler, kulak gelişiminin tamamlandığı 5-6 yaşına kadar bekleyerek, kepçe kulak estetiği yaptırılmalıdır. Uzmanların tavsiyesi kepçe kulak ameliyatının okul döneminden önce yapılmasıdır.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl uygulanır?

Kulak arkasından yapılan küçük bir kesiyle, kulak kepçesinde kalıcı olarak düzelme sağlanır. Genellikle kepçe kulak ameliyatı sırasında 10-12 yaşın altındaki çocuklarda genel anestezi yapılmakta, daha büyük yaştaki kişilerde lokal anestezi ya da sedasyon uygulaması yapılmaktadır. Ameliyat ortalama 1 saat içinde tamamlanır. Ameliyattan sonra kulakları baskılayıcı bandaj uygulaması yapılır. Genel anestezi uygulanmayan kişiler dışındakiler aynı gün içinde hastaneden taburcu edilir. Kulaklardaki bandajlar 5 gün süreyle açılmaz. Bu süre sonunda bandajlar açılarak, hastaların kulaklarına tenisçi bandı takılır.

Kepçe kulak ameliyatının iyileşme süresi ne kadardır?

Kepçe kulak ameliyatından sonra uygulanan baskılı sargıyla hasta, evine gönderilir. İlk gün normal ağrı kesici ilaçlarla rahatça giderilebilir hafif ağrılar normaldir. Kulaklardaki sargılar açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı takılır. Ameliyatın ardından 3-5 gün süreyle işlem yapılan kulaklarda hafif bir kızarıklık ve ödem meydana gelebilir. Kepçe kulak ameliyatı kısa sürede iyileşme gösteren operasyonlar arasındadır. Kulakta oluşan ödem ameliyattan sonra iki hafta içinde geçer. Kulağın gerçek şekline 1-2 ay içinde kavuşur. Ameliyat sonrası kulaklarda görünür bir iz kalmaz.

Open chat