Bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir. Yanık gibi faktörlerin deride oluşturduğu kırışıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, karaciğer lekeleri, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık veya yüzdeki koyu renkli lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri peeling ile düzeltilebilir, hatta iyileştirilebilir.

Yüzeysel Kimyasal Peeling Uygulaması

Yüzeysel kimyasal peeling meyve asitleri ile uygulanmaktadır. Alfa Hidroksi Asit olarak da bilinmektedir. Cildin en üst tabakasına etki eden bu ufak moleküller hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Ayrıca yüzeydeki lekelerinde giderilmesinde de oldukça başarılı bir yöntemdir. Farklı bir alternatif olarak yüzeysel kimyasal peeling salisilik asitlerle de uygulanmaktadır. Bu yöntem özellikle siyah noktalar ve akneler üzerinde etkili olmaktadır.

Orta Derinlikte Uygulanan Kimyasal Peeling

Derinin ter bezleri ve yağ bezleri bulunan tabakasına uygulanan bu yöntem orta derecedeki kırışıkların tedavisinde ve yaşlanma etkilerine karşı da güzel sonuçlar vermektedir. Bu işlemin ardından 2-3 gün sonra deri dökülmeye başlamaktadır. Ortalama 1 haftada cilt iyileşir.

Derin Kimyasal Peeling Uygulaması

Diğer peeling işlemlerine göre Derin Kimyasal Peeling uygulamasında cilt ciddi şekilde soyulmaktadır. Acılı bir işlem olmasından ötürü lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ciltteki lekeler, sivilceler, akneler ve kırışıklıklar üzerinde oldukça etkilidir. Bu işlemden sonra kişide 1-2 hafta süren şişlikler görülebilmektedir. Hatta iyileşme süreci 2-3 ay sürebilir.

Kimyasal peeling yöntemiyle cilt rengini açmak zararlı mı?

Peeling yöntemiyle cilt üzerinde bulunan ve zamanla yıpranan kollajen ve elastin lifleri temizlenir. Bu işlem başarıyla uygulandığında daha taze ve parlak bir cilde sahip olmak oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ancak “kimyasal peeling” denildiği zaman insanlarda belli bir endişenin meydana geldiğini ifade edebiliriz. Bazı peeling için kullanılan yardımcı kimyasal ilaçların yapımında meyve asitleri içeren ürünler kullanıldığından her hangi bir zararı yoktur. Anca uygulama yapacak merkezin daha ucuz peeling ürünleri kullanması durumunda bazı yan etkilerle karşılaşmak mümkün olabilir.

Open chat